16

Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK zveřejnilo informaci, že do roku 2017 bude mít více než 50 % mladých Čechů ve věku 25 až 34 let vystudovanou vysokou školu. Absolventi VŠ se však budou muset spokojit s méně kvalifikovanou prací a nižšími platy, než jsou dosud vysokoškoláci zvyklí. Budou obsazovat pracovní místa, která nyní zastávají převážně lidé s maturitou, např. pozice nižších úředníků. Středoškoláci pak z trhu práce vytěsní pracovníky s nejnižším vzděláním. Nejvyšší šanci naleznout práci budou mít lékaři, právníci a učitelé, naopak nejhůře na tom budou absolventi uměleckých a zemědělských oborů.

V zemích EU má však vyšší počet lidí vysokoškolské vzdělání, a to 25 %, naproti tomu v ČR je to nyní 14,5 % populace. Tento rozdíl se však začne během několika let snižovat.

Odborníci radí, aby zájemci o vysokoškolské studium přihlíželi k tomu, jaké možnosti budou mít při uplatnění svého vzdělání a hledání si vhodné práce. Momentálně mají problémy s uplatněním se na trhu práce absolventi technických, zemědělských, ekonomických a přírodovědných fakult, a to vlivem krize v průmyslu a podnikatelském sektoru.

Publikováno v: Školství


Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Pro volbu školského informačního systému dnes existuje více možností, pro naši školu však byla nejlepší volbou právě Škola OnLine.

Mgr. Václav Vávra

ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova, Ostrava-Hrabůvka

Zobrazit další...