20

Ministerstvo školství obdrželo dopis Evropské komise, v němž EK vyjadřuje spokojenost s přijatými nápravnými opatřeními ze strany MŠMT po auditu v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). Na základě této zprávy došlo k obnovení proplácení plateb z Bruselu.  

MŠMT se s Evropskou komisí dohodlo na výši finančních oprav jako závěr auditu v OP VK. Jedná se o korekci ve výši 762 mil. Kč, což je nejnižší částka ze všech českých operačních programů, v nichž proběhla kontrola EK a nalezla určitá pochybení. Tuto částku může ministerstvo znovu použít na další projekty.

„Jsem nesmírně rád, že se ministerstvu školství podařilo vyřešit komplikovanou situaci po auditu Evropské komise. Dohodnutou částku finančních oprav považuji vzhledem ke složitosti nastalé situace za přijatelnou. Ministerstvo realizovalo velké množství nápravných opatření, která situaci v OP VK objektivně zlepšila,“ uvedl ministr školství Petr Fiala.

„Ze současných 8,5 procenta certifikovaných výdajů poskočí certifikace v OP VK na více než 20 procent. Ve finančním vyjádření tak  Brusel proplatí České republice počátkem příštího roku zhruba 8 miliard korun. Spolupráce s Evropskou komisí na odstraňování nedostatků nám do budoucna umožňuje vyvarovat se opakování stejných chyb,“ okomentoval situaci náměstek ministra pro řízení operačních programů EU Michal Zaorálek.

Uvedená situace se příjemců eurodotací nijak nedotkne, neboť ti dostávají platby ze státních zdrojů.

Evropská komise v dopise MŠMT oznámila, že hodnotí odpověď České republiky pozitivně, co se týče jak opatření ke zlepšení řídících a kontrolních systémů, tak navržených finančních korekcí.

Zdroj: MŠMTVstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Škola OnLine je pro naše gymnázium naprosto nezbytná součást existence.

Mgr. Jan Řepík
Gymnázium Františka Křižíka a základní škola

Zobrazit další...