24

První den ve škole obvykle bývá kratší a žáci se neučí podle stanoveného rozvrhu. Mohlo by Vás tedy zajímat, jak tuto situaci řešit z hlediska rozvrhu ve Škole Online. Nabízíme Vám nyní dva možné způsoby řešení této situace. Jistě si sami vyberete ten, který je pro Vás výhodnější.

 

1) Zrušení původní výuky a založení školní akce

Pokud volíte tuto variantu, předpokládá se, že již máte v aplikaci vygenerován rozvrh s platností od 1. 9. 2023 a tento rozvrh zobrazen v kalendáři uživatelů. 

V prvním kroku zrušíme nejprve původní výuku pomocí školní akce s typem "Zrušení výuky" (menu Rozvrh a suplování - Školní akce - Evidence školních akcí). Na první záložce zadáme období např. první dva dny, pro které požadujeme rozvrh zrušit, na záložce Třídy vybereme všechny třídy a nastavíme jim "Obecnou absenci třídy". Záložku Ostatní není třeba vyplňovat neboť v tomto případě nepotřebujeme generovat žádný záznam do třídní knihy, cílem je pouze odstranění původní výuky z kalendáře. Založená akce s typem zrušení výuky odstraní požadované hodiny z rozvrhu a namísto nich zobrazí prázdné místo. 

 • V dalším kroku přistoupíme k evidenci školní akce s názvem např. "Zahájení školního roku" s typem „s náhradním vyučováním (docházka se eviduje dle školní akce)“ a to prostřednictvím stejného formuláře Školní akce. Při zadávání školní akce je nutné zadat kromě data a času konání (doporučujeme evidovat na vyučovací hodiny např. 1-2), tříd a třídních učitelů i učitele, kteří budou mít ve třídě dozor. Automaticky je možno přidělit k této akci třídní učitele ke svým třídám na záložce Učitelé. Tito učitelé pak budou mít možnost zapisovat i do elektronických třídních knih. Nezapomeňte doplnit dozory na záložce Dozory a odpracované hodiny (tlačítko Doplnit dozory třídním učitelům podle jejich tříd ), aby třídní učitelé mohli realizovat zápis do třídní knihy v rámci těchto hodin.  

Odpovědi na nejčastější dotazy k evidenci školních akcí naleznete ZDE.

  Výše uvedený postup je vhodný, pokud potřebujete upravit výuku pouze pro první den nebo dva školního roku a poté již budete učit dle standardního rozvrhu. V případě, že budete používat speciální rozvrh po celý první týden doporučujeme použít druhý způsob a tím je:

  2) Úprava rozvrhu

  Rozvrh můžete upravit buď pomocí formuláře Úprava vygenerovaného rozvrhu nebo vytvořením nové verze rozvrhu pouze pro první týden.

  • Úprava vygenerovaného rozvrhu

  Vstupte na formulář Rozvrh a suplování - Rozvrh - Tvorba rozvrhu. Zde je potřeba se přepnout na záložku Úprava vygenerovaného rozvrhu. Pak vyberte požadovaný týden a v něm jednoduchým přetažením hodin proveďte požadované úpravy. Pro odstranění hodiny z rozvrhu je možné kliknout pravým tlačítkem a zvolit možnost "Odebrat z rozvrhu". Celou akci dokončíte kliknutím na tlačítko "Aktualizovat kalendář" ve zvoleném týdnu".

  Nápovědu k Úpravě vygenerovaného rozvrhu naleznete ZDE.

  • Vytvoření nové verze rozvrhu: 

  V menu Rozvrh a suplování - Rozvrh - Verze rozvrhu si nejprve vytvořte prázdnou verzi rozvrhu a touto verzí rozvrhu pak proveďte aktualizaci rozvrhu školy v požadované dny (pozor, skutečně jen v tyto dny, aby nedošlo ke smazání rozvrhu i v dalších dnech). Poté můžete buď přímo v této prázdné verzi na formuláři Rozvrh a suplování - Rozvrh - Tvorba rozvrhu vytvořit nový rozvrh a tím pak zaktualizovat kalendář na požadované období, nebo si můžete v menu Rozvrh a suplování - Rozvrh - Verze rozvrhu vytvořit kopii rozvrhu stávajícího a tu jen upravit dle potřeb prvního týdne a opět touto verzí zaktualizovat kalendář pro první týden..

  Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se tvorby rozvrhu naleznete ZDE.

   Publikováno v: Nepřehlédněte


   Vstup do Školy OnLine
   GDPR

   Reference

   Pro volbu školského informačního systému dnes existuje více možností, pro naši školu však byla nejlepší volbou právě Škola OnLine.

   Mgr. Václav Vávra

   ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova, Ostrava-Hrabůvka

   Zobrazit další...