Vstupy pro 'Eva Sýkorová'

Vláda ČR reaguje na potřebu zlepšit propojení pracovního a rodinného života a začne podporovat existenci firemních školek. MŠMT připravilo návrh legislativních změn v rámci novely zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, jejíž účinnost by měla být od 1. 9. 2011. Firemní školky mají též vyřešit problém s omezenými kapacitami ve veřejných mateřských školkách, usnadnit návrat zaměstnanců firem na pracovní trh, podpořit finanční soběstačnost rodin a dětem zaměstnanců poskytnout kvalitní předškolní vzdělávání.

Ministerstvo školství chystá novelu zákona o pedagogických pracovnících, jež by měla začít platit od ledna 2012. Reaguje tak na stížnosti učitelů odborných výcviků, kteří mají vystudovaný učební obor s maturitou a dle zákona musí mít i výuční list.

Státní maturity jsou právě „v plném proudu“ a ministerstvo školství již nyní plánuje pro příští školní roky změny ohledně jejich organizace a struktur. Zahájení maturit chce posunout na dřívější termín a jejich pořadí obrátit, tzn., by se začínalo písemnou zkouškou a po ní by následovala ústní část.

Učitelům v letošním roce vzrostla mzda zhruba o 865 korun, avšak zhruba o tuto částku se jim zároveň snížila mzda loni. Vláda tedy nenavýšila platy pedagogických pracovníků tak, jak slibovala, nepedagogickým zaměstnancům (kuchařkám, uklízečkám či školníkům) dokonce klesly mzdy až o 13%. Polepšili si pouze začínající pedagogové, kterým jejich plat narostl na 20.000 korun hrubého. Proto je na 21. května naplánovaná stávka odborů, k níž se připojí i zaměstnanci ze školství. Zároveň byla vládě zaslána výzva, aby přepracovala systém odměňování.

Gymnazista Aleš Stejskal (16) z Letohradu na Orlickoústecku zvítězil v celosvětové soutěži mladých vědců v USA a získal tak jednu ze 4 hlavních cen. Vystoupil zde s projektem „Usměrňování nanovláken“ a představil stroj na výrobu nanovláken polymerním způsobem, jež sestavil ze stavebnice Merkur. Stroj vyrobil ve škole, avšak do USA vzal jen jeho část. Proces jeho funkcí pak popsal v prezentaci. Porotci soutěže ocenili zejména metody, které při zkoumání student využil. V roce 2012 se Aleš Stejskal zúčastní další soutěže. Do té doby bude chtít ještě více zdokonalit projekt a zlepšit angličtinu.

Strana 72 z 85První   Předchozí   67  68  69  70  71  [72]  73  74  75  76  Další   Poslední   
Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Program je spolehlivý, ale i přesto v případě nejasností jsou tvůrci vždy ochotni ihned poradit a vyřešit problém.

Jana Chrtková
Soukromá střední škola podnikatelská - ALTMAN, s.r.o.

Zobrazit další...