Vstupy pro 'Eva Sýkorová'

V neděli 8. května startuje běžecký závod Univerzitní maraton, jehož patronem se pro tento rok stala Karlova univerzita. Maraton je určen pro české i zahraniční studenty vysokých škol ve věku od 18 do 26 let. Studenti se přihlašují ve formě štafety složené ze čtyř běžců (každý z nich musí uběhnout trať dlouhou 10 km). Momentálně je zaregistrováno 41 týmů. Pohár vítěznému týmu předá rektor Karlovy univerzity, profesor Václav Hampl. Vítěz též obdrží věcné ceny, prestižní titul a uznání studentů z ostatních vysokých škol.

FameLab je populárně naučná soutěž pro mladé vědce a vědkyně, která umožňuje svým účastníkům zlepšit schopnost popularizovat vědu a představit porotě praktické ukázky aktivit, kterým se dnešní mladí vědci věnují. Úkolem soutěžících je během tří minut prezentovat odborníkům zábavnou formou svůj projekt a zaujmout i laickou veřejnost. Soutěž se v ČR koná poprvé a pořádá ji British Council ve spolupráci se společností RSJ Alghorithmic trading a Nadačním fondem Karla Janáčka. Národní finále se uskuteční v neděli 8. května od 19:30 v Dejvickém divadle. V čele nezávislé poroty zasedne profesor Václav Pačes, anglický chemik a popularizátor vědy Dr. Michaela Londersborougha, dále rozhlasová moderátorka Martina Mašková a herec Dejvického divadla Martin Myšička.

28.4 proběhnul v Praze mezinárodní kongres soukromých škol, na kterém zaznělo, že pokles studentů může do tří let zapříčinit zánik až pětiny soukromých škol. Tento typ škol dostává menší dotace od státu a je závislý zejména na naplněnosti tříd. MŠMT nyní připravuje změnu financování veřejných i soukromých škol, zatím však není jasné, zda příspěvky na privátní školy vzrostou či se sníží.

Na Základní škole Karla Čapka se učí žáci prvních tříd psát písmem Comenia Script. Toto písmo je jednodušší a podobné tiskacímu písmu, neboť se jednotlivé konsonanty a vokály kladou samostatně za sebe bez zbytečných tahů. Vymyslela jej grafička Radana Lencová jako reakci na stávají písmo, které je složitější díky různým kličkám, napojování a požadovanému sklonu. Reakce na nový druh písma jsou na této škole kladné. Děti si snadno vybavují tvary písmen (místo 4 se učí pouze 2) a nemusejí se dlouho rozmýšlet nad jejich psací podobou. Psaní se učí rychleji a baví je.

Na 62 středních školách odstartovaly 2. května ústní maturitní zkoušky. Až po nich budou žáci konat písemnou část zkoušky. Ministr školství Josef Dobeš bude po celý květen navštěvovat školy a dohlížet na průběh zkoušek. Zároveň ujistil školy, že se neobává žádných technických potíží, které nastaly při maturitní generálce.

Strana 74 z 85První   Předchozí   69  70  71  72  73  [74]  75  76  77  78  Další   Poslední   
Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Škola OnLine je kvalitně vytvořený a propracovaný program, který směřuje přímo k potřebám školy.

Jana Chrtková
Soukromá střední škola podnikatelská - ALTMAN, s.r.o.

Zobrazit další...