Vstupy pro 'Eva Sýkorová'

Každodenní realita světa dospělých nám nabízí řadu negativních obrazů ze života, které jsou mocně upevňovány zprávami v médiích. Krádež, lež, hádky, korupce, podvody, agresivita, netolerance ve zprávách zmiňované nemají onen varující či výchovný charakter, který by měly mít.

Josef Dobeš chce navýšit mzdy učitelů také díky snížení financí nepedagogických pracovníků v oblasti školství. Kuchařkám, školníkům a uklízečkám tak pravděpodobně klesnou platy o 5%, přičemž v lednu letošního roku přišli již o 10% výdělku. Tímto krokem chce ministerstvo uspořit až 700 milionů korun. Tito zaměstnanci ve školství však vydělávají maximálně 15.000 korun hrubého, další pokles platu se jich tedy výrazně dotkne. Ministr školství dále plánuje zrušit tzv. pastelkovné neboli balíčky pro prvňáky, tím by ušetřilo 85 milionů korun.

Ministerstvo školství nabízí 99 milionů korun, za které si chce zjednat právní služby ohledně administrativy čerpání evropských peněz, a to i přesto, že má svoje právní oddělení. Externími právníky chce zvýšit transparentnost zakázek z evropských peněz a kapacity ministerstva na jejich kontroly.

Ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva v rozhovoru pro Rádio Impuls připustil, že by se hovorový výraz „abysme“ mohl zařadit do Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Jako důvod uvedl, že i velmi kultivovaní mluvčí používají tento výraz i ve veřejném projevu. Zároveň dodal, že je to důvod pro to, aby se striktně netrvalo pouze na tvaru „abychom“. Z ankety na toto téma na portálu Lidových novin však jasně vyplývá, že drtivá většina veřejnosti (více než ¾ dotazovaných) nesouhlasí s tím, aby byl tvar „abysme“ zařazen mezi výrazy spisovné.

Projekt PRUT, jehož hlavním cílem je podpořit výuku průřezových témat na základních školách v celé České republice, se od začátku září otevírá všem zájemcům z řad škol a pedagogických pracovníků. Každý, kdo má zájem obohatit svou výuku doplňkovými elektronickými materiály na průřezová témata, se může do tohoto projektu zcela zdarma zapojit.

Strana 77 z 98První   Předchozí   72  73  74  75  76  [77]  78  79  80  81  Další   Poslední   
Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Velkým kladem je přístup do školní matriky a ke všem dalším školním datům prostřednictvím uživatelského jména a hesla z jakéhokoli počítače připojeného k internetu.

Mgr. Václav Vávra

ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova, Ostrava-Hrabůvka

Zobrazit další...