Vstupy pro 'Eva Sýkorová'

Ministr školství, Josef Dobeš, plánuje vrátit do základních škol učební osnovy, prozatím pouze pro český a anglický jazyk a matematiku. Hlavním důvodem jsou neuspokojivé výsledky českých žáků v mezinárodním srovnání.

Ministerstvo školství se rozhodlo od příštího akademického roku změnit způsob financování vysokých škol. Cílem je, aby nejprve obdržely pouze část peněz, a teprve poté, co prokážou dostatečnou kvalitu, by získaly další finance. Školy tedy mezi sebou budou „soutěžit“ v úspěchu ve vědě nebo v tom, jak spolupracují se zahraničními badateli ve výzkumu. Zohledňovat se bude i uplatnitelnost absolventů na trhu práce. Účelem změn ve financování je zkvalitnit univerzitní vzdělávání. Rektoři vysokých škol tento plán podporují, avšak část peněz, kterou obdrží na začátku, se jim zdá příliš nízká a hlavně velmi rozdílová oproti finančnímu obnosu, který dostávaly doposud.

Josef Dobeš, ministr školství, plánuje zavést matematiku jako třetí povinný předmět u státních maturit, a to již za dva roky. To znamená, že od roku 2013 by museli studenti konat maturitu ze třech povinných předmětů – z českého jazyka, anglického jazyka a matematiky. Povinnou maturitu z matematiky se již snažil neúspěšně zavést v roce 2008 bývalý ministr školství, Ondřej Liška (SZ).

Na jaře ve dnech od 26. do 29. května se uskuteční již 13. ročník Bambiriády. Jedná se o celorepublikovou přehlídku činností dětských a mládežnických sdružení, domů dětí a mládeže a center volného času. Tato akce se bude konat v 17 městech naší republiky (České Budějovice, Frýdek-Místek, Cheb, Chomutov, Chrudim, Ivančice, Jihlava, Liberec, Milovice, Náchod, Ostrava, Plzeň, Praha, Rychnov nad Kněžnou, Třinec, Zábřeh na Moravě a Zlín). Pro letošní Bambiriádu navrhli organizátoři motto „Máme se o co podělit“, a to ve spojitosti s poselstvím Evropského roku dobrovolnictví, jehož oficiální akcí v oblasti mládeže se Bambiriáda stala.

Tuto soutěž organizuje pro základní a střední školy systém Elektrowin. Projekt se zaměřuje na oblast odběru vyřazených elektrospotřebičů a recyklaci elektroodpadu. Již nyní je do něj zapojeno zhruba 700 škol. Cílem je ukázat žákům zábavnou formou, že nepotřebné elektrospotřebiče nepatří do obyčejné popelnice a že recyklací můžeme ušetřit obrovské množství surovin.

Strana 81 z 84První   Předchozí   75  76  77  78  79  80  [81]  82  83  84  Další   Poslední   
Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Intuitivní systém pro komplexní správu školních dat s lidským přístupem.

Ing. Martin Kocman

Základní škola a mateřská škola Jaroslava Seiferta, Praha 3

Zobrazit další...