V minulých dnech informovala různá periodika o úniku dat a informací z MŠMT, zejména ze mzdového informačního systému.
Tato informace byla pro samotného ministra školství, Josefa Dobeše, šokující. Zavázal se, že podnikne všechny možné kroky, které povedou k odhalení zdrojů úniků mzdového informačního systému. Ministr zároveň potvrdil, že v žádném případě nesouvisí se sledováním e-mailové korespondence svých podřízených. O této aktivitě nevěděl, tudíž nemohl k ní dát ani žádný příkaz.
Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK zveřejnilo informaci, že do roku 2017 bude mít více než 50 % mladých Čechů ve věku 25 až 34 let vystudovanou vysokou školu. Absolventi VŠ se však budou muset spokojit s méně kvalifikovanou prací a nižšími platy, než jsou dosud vysokoškoláci zvyklí. Budou obsazovat pracovní místa, která nyní zastávají převážně lidé s maturitou, např. pozice nižších úředníků. Středoškoláci pak z trhu práce vytěsní pracovníky s nejnižším vzděláním. Nejvyšší šanci naleznout práci budou mít lékaři, právníci a učitelé, naopak nejhůře na tom budou absolventi uměleckých a zemědělských oborů.
MŠMT a CERMAT zveřejnily celkem 12.000 chyb, které byly odhaleny při generální zkoušce státních maturit. Školy tyto výsledky znepokojují, avšak ministerstvo školství apeluje, že důvod k obavám žádný není. Většinou se totiž jednalo o technické chyby skenovacích zařízení, které jsou nyní odstraněny a které budou ještě prověřovány před spuštěním ostré maturitní zkoušky.
Uveřejňujeme reakci CERMATu na domnělý únik maturitních pracovních listů, který také naleznete pod tímto odkazem.
Pracovní listy z českého jazyka a literatury představují zadání ústních dílčích zkoušek. Pracovní listy pro své žáky vytváří podle zákona a příslušné vyhlášky jednotlivé školy, nikoli CERMAT. CERMAT pouze školám a učitelům českého jazyka nabídl cirka 1400 ilustračních pracovních listů, a to za účelem inspirace a podpory učitelů při tvorbě vlastních pracovních listů. Tyto ilustrační pracovní listy jsou přístupné školám a učitelům českého jazyka a v žádném případě nemají charakter veřejně nepřístupné informace.
Výzkumný ústav pedagogický (VÚP) již třetím rokem připravuje v rámci projektu Kurikulum G virtuální hospitace neboli videonahrávky skutečných vyučovacích hodin. Projekt podporuje učitele na gymnáziu, ale virtuální hospitace využívají i učitelé ZŠ a SOŠ. Zajímají se též o ně i studenti pedagogických fakult, neboť tento druh hospitací obsahuje i odbornou analýzu vysokoškolského experta, který komentuje natočenou hodinu z didaktického hlediska. K virtuálním hospitacím pak dále probíhá internetová diskuse, které se účastní vyučující i odborný expert. Učitel získává zpětnou vazbu a seznámí se s názory ostatních kolegů a odborníků.
Velkým podílem ke komfortnímu používání Školy OnLine přispívá i jejich odborně erudovaná, ochotná a prakticky nonstop fungující technická podpora.
Mgr. Václav Vávra ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova, Ostrava-Hrabůvka