Legislativa

Návrh školského zákona je již vypracován a plánuje zavést následující změny:

 • vznik firemních mateřských škol
 • zpřísnit normy pro povolování odkladu povinné školní docházky
 • ulehčit povinnou školní docházku českým dětem, které pobývají s rodiči v zahraničí
 • Žáci posledních ročníků středních škol měli letos povinně maturovat i z cizího jazyka. Josef Dobeš však upozorňoval na to, že žáci středních odborných škol a technických škol nejsou na maturitu z tohoto předmětu dostatečně připraveni. Poslanci proto povinnost maturovat z cizího jazyka odložili o rok. Letos tedy budou mít žáci stále možnost vybrat si mezi cizím jazykem a matematikou.

  V těchto dnech se Ministerstvo školství ČR zaobírá tématem školného na vysokých školách. Novela zákona počítá s tím, že by stát mohl odpustit splácení školného vysokoškolákům, jejichž příjem nebude ani do věku 50 let dosahovat alespoň výše průměrné mzdy.

  Ministerstvo školství nesouhlasí s návrhem vlády, jehož uzákonění by znamenalo otevření mateřských školek pro dvouleté děti. Tento krok by totiž znamenal 681 milionů korun ročně, změnu stravování a rozšíření kvalifikace učitelek.

  Podle předběžného odhadu nesložilo maturitní zkoušku zhruba 20% studentů. Neúspěšným maturantům tedy hrozí, že se kvůli pozdějšímu termínu opravných maturit nedostanou na vysokou školu.

  Ministr školství Josef Dobeš proto navrhnul neúspěšné maturanty přijímat podmíněně. S tímto krokem však některé univerzity a vysoké školy nesouhlasí.

  Strana 11 z 14První   Předchozí   5  6  7  8  9  10  [11]  12  13  14  Další   Poslední   
  Vstup do Školy OnLine
  GDPR

  Reference

  Velkým podílem ke komfortnímu používání Školy OnLine přispívá i jejich odborně erudovaná, ochotná a prakticky nonstop fungující technická podpora.

  Mgr. Václav Vávra

  ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova, Ostrava-Hrabůvka

  Zobrazit další...