Legislativa

Vláda ČR schválila 13. dubna novelu školského zákona. Podle ministra školství Josefa Dobeše se tímto krokem výrazně sníží byrokracie na školách. Zároveň se však ministr brání tomu, že by novela znamenala návrat k povinným školním osnovám, a dodává: "V žádném případě tato novela nebude učitelům diktovat, co mají dělat. Vytvořili jsme pro ně didaktickou pomůcku, která jim bude sloužit jako návod, nikoliv nařízení". Tato pomůcka má učitelům pomoci při tvorbě ŠVP.

Zhruba 300 pedagogů již podepsalo petici, v níž apeluje na vládu, aby zamítla novelu školského zákona. Nesouhlasí zejména s opětovným zavedením povinných školních osnov. To by v realitě vypadalo tak, že by školy upravovaly své osnovy podle dokumentů, které vydá ministerstvo. Novela by měla začít platit od nového školního roku, avšak není jisté, zda v účinnost opravdu vstoupí. Premiér Petr Nečas totiž podal návrh, aby ministr školství Josef Dobeš z funkce odešel.

Ústav pro informace ve vzděláváníÚstav pro informace ve vzdělávání se chystá na podzim změnit způsob předávání individuálních dat o uchazečích, kteří mají zájem o vzdělávání se na vyšší odborné škole. Předávání dat bude implementováno do prostředí předávání individuálních údajů ze školní matriky. Potřebná data v podobě XML souboru bude možné jednoduše získat přímo z prostředí školního informačního systému Škola OnLine – Katedra.

Ministr školství Josef Dobeš právě dovršil novelu školského zákona, která by měla začít platit již od školního roku 2011/2012. Na většině bodů z ní se dohodnul se samotnými řediteli škol. Návrh bude ve středu posuzovat vláda.

MŠMT se již delší dobu zaobírá tím, jak zlepšit kvalitu vysokoškolského vzdělání. Cílem této snahy je v roce 2013 uvést v platnost nový zákon. Ministerstvo požaduje, aby si školy jasně určily svůj profil a směr. Nyní existuje Akreditační komise, která vydává akreditace pro studijní obory. Neprověřuje však už, jak vysoké školy fungují jako celky. Tato komise má zaniknout a vystřídat ji má nezávislá agentura, která bude udělovat tzv. institucionální akreditace. Vysoké školy budou mít za úkol stanovit, v jakých oborech vzdělání chtějí působit, dále zda chtějí být výzkumné či orientované na profesní vzdělávání. Všechny tyto informace pak daná škola uvede ve svém statusu. Ministerstvo tím chce zamezit současné situaci, kdy si může škola otevřít jakýkoliv studijní program, pokud má k němu docenta.

Strana 13 z 14První   Předchozí   5  6  7  8  9  10  11  12  [13]  14  Další   Poslední   
Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Pro volbu školského informačního systému dnes existuje více možností, pro naši školu však byla nejlepší volbou právě Škola OnLine.

Mgr. Václav Vávra

ZŠ MUDr. Emílie Lukášové a Klegova, Ostrava-Hrabůvka

Zobrazit další...