Vstupy pro 'Eva Sýkorová'

Zhruba 300 pedagogů již podepsalo petici, v níž apeluje na vládu, aby zamítla novelu školského zákona. Nesouhlasí zejména s opětovným zavedením povinných školních osnov. To by v realitě vypadalo tak, že by školy upravovaly své osnovy podle dokumentů, které vydá ministerstvo. Novela by měla začít platit od nového školního roku, avšak není jisté, zda v účinnost opravdu vstoupí. Premiér Petr Nečas totiž podal návrh, aby ministr školství Josef Dobeš z funkce odešel.

MŠMT navrhuje po vzoru Velké Británie, USA nebo Švýcarska jednoleté magisterské studium, zaměřené prakticky a přesně na oblast, o kterou se profesně zajímáte. Chce tím umožnit široké veřejnosti studovat velmi specializované disciplíny v různých etapách svého života. Po několika letech praxe se totiž potřebuje absolvent vysoké školy specializovat v daném oboru, a právě krátkodobé magisterské studium by mu mohlo v tomto směru pomoci. Zatím existují dvě varianty, jak jednoleté magisterské studiu zrealizovat. Buď by vedle klasických magisterských oborů vznikaly i obory prakticky zaměřené (jednoleté i dvouleté), nebo by krátkodobé programy studovali v rámci celoživotního vzdělávání lidé, kteří již v minulosti vysokou školu absolvovali, mají za sebou několik let praxe a potřebují se dovzdělávat.

Ředitel společnosti CERMAT, Pavel Zelený, bude v pátek 8. 4. 2011 od 11:00 odpovídat na dotazy veřejnosti ohledně státních maturit. Proto neváhejte a zeptejte se na vše, co Vás zajímá. Zapojit do rozhovoru se můžete na webových stránkách Hospodářských novin.

Ústav pro informace ve vzdělávání zpracoval data za terciární vzdělávání v České republice. V současnosti existuje 26 veřejných a 45 soukromých vysokých škol a 2 státní vysoké školy. Na všech typech vysokých škol se dohromady vzdělává 396,3 tisíc studentů. Necelých 75% studentů se vzdělává prezenční formou (44% v bakalářských oborech, 15% v navazujících magisterských programech, 10% v magisterských programech a 3% v doktorských programech). V loňském akademickém roce úspěšně ukončilo vysokoškolské studium 87,9 tisíc studentů.

Český statistický úřad a Ústav pro informace ve vzdělávání provedly výzkum, ze kterého vyplývá, že se za posledních 10 let zvýšil 30x počet studentů soukromých vysokých škol. Na tomto typu škol se nyní vzdělává více než 27.000 studentů, tedy 14% všech vysokoškoláků. V rámci soukromého školství je největší zájem o vysoké školy, nejmenší pak o mateřské a základní školy. Soukromých vysokých škol je v České republice 45, zatímco státních pouze 26. MŠMT však apeluje, že počet privátních škol je velmi vysoký a že vznik nových škol již podporovat nebude.

Strana 74 z 83První   Předchozí   69  70  71  72  73  [74]  75  76  77  78  Další   Poslední   
Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Škola OnLine je kvalitně vytvořený a propracovaný program, který směřuje přímo k potřebám školy.

Jana Chrtková
Soukromá střední škola podnikatelská - ALTMAN, s.r.o.

Zobrazit další...