26

Abyste mohli v září hladce vplout do školního roku 2023/2024, je zapotřebí připravit Školu Online pro nový školní rok.  Většinu této přípravy můžete provést v několika snadných krocích pomocí našeho průvodce převodem dat na nový školní rok, a to v menu Správa aplikace Převod dat Nový školní rok.

 

 

Tato příprava zahrnuje založení nového školního roku, převod číselníků (předměty, učitelé, stupnice hodnocení, vyučovací hodiny apod.) a následný převod žáků do vyšších ročníků.Ukončení vzdělávání odcházejících žáků

 

Než přistoupíte k převodu dat na formuláři "Nový školní rok", doporučujeme nejprve ukončit vzdělávání žáků/studentů, odcházejících z Vaší školy, tedy absolventů, a také žáků, kteří přestupují na jiné školy. Bližší informace k ukončování žáků ZŠ, SŠ a studentů VOŠ a konzervatoří naleznete v tomto článku.

 

Prvním krokem samotného převodu dat je založení nového školního roku v menu Správa aplikace – Číselníky – Období roku. Tento krok lze rovněž provést přímo po spuštění průvodce převodem dat na nový školní rok prostřednictvím tlačítka "Definovat nové období roku", takže můžete rovnou přistoupit na formulář "Nový školní rok" i za předpokladu, že nový rok ještě nemáte založen. 

 

UPOZORNĚNÍ: Nový školní rok začíná vždy 1. září bez ohledu na to, zda tento den připadá na sobotu či neděli. Na formuláři "Období roku" tedy musí být uvedeno v poli "Datum od" termín "1. 9. 2023".

Zařazení žáků do tříd provedete rovněž k datu 1. 9. 2023.

 


Průvodce převodem dat na nový školní rok

 

Průvodce naleznete v menu Správa aplikace Převod dat Nový školní rok. Převod dat provádíte v aplikaci v aktuálním školním roce, tedy v roce 2022/2023.

  • V prvním kroku máte možnost výběru z variant "Zjednodušený převod“ a "Standardní převod"
  • "Zjednodušený převod doporučujeme jej pro školy, které používají pouze evidenci žáků a tisk vysvědčení. Pokud je ale Vaším cílem pouze převést třídy a povýšit žáky do nových tříd, přestože ve Škole OnLine definujete také rozvrh hodin, lze i v tomto případě využít zjednodušeného převodu. Nový školní rok se založí automaticky a k převodu číselníků dochází na pozadí převodu.
  • "Standardní převod" – doporučujeme jej školám s rozvrhem, el. žákovskou knížkou, el. třídní knihou atd.
  • Třídy, které vznikají nově (v letošním školním roce jste je neměli), je možno založit v kroku "Třídy" prostřednictvím tlačítka "Nová třída".
  • Povýšení žáků do vyšších tříd se provádí ručně v kroku Složení tříd (dvojitým kliknutím v poli "Třída do" a výběrem třídy ze seznamu tříd nabízí se třídy označené v předchozím kroku v části "Třídy") nebo pomocí tlačítka "Automatické nastavení třídy (DO)". Jeho prostřednictvím se např. žáci ze třídy 1.A přesunou automaticky do 2.A. 
  • U většiny kroků můžete také použít tlačítka "Vybrat vše" pro hromadné označení všech záznamů pro převod.

 

Jednotlivé záložky průvodce procházíte pomocí tlačítka "Další". Převod dokončíte v posledním kroku "Shrnutí a uložení" prostřednictvím tlačítka "Uložit převáděná data". 

 

Poznámka: V případě, že po kontrole zjistíte, že se někteří žáci do školního roku 2023/2024 nepřevedli, je možné převod zopakovat a danou třídu na formuláři "Složení tříd" nastavit znovu. Není tedy nutné hned napoprvé projít kompletním převodem a lze si převést pouze číselníky, potřebné pro tvorbu rozvrhu. Ke složení tříd a tedy k převodu žáků se můžete vrátit později. 


Nevíte si rady? Zkuste si pustit naše krátké video, které Vás zjednodušeným převodem dat na nový školní rok provede. Nově jsme pro Vás zveřejnili i video pro Standardní převod dat

 

 

V případě jakýchkoli dotazů můžete samozřejmě i během prázdnin využít naší zákaznickou podporu a to ve všední dny od 8.00 do 16.00.

Váš tým Škola Online

Publikováno v: Nepřehlédněte


Vstup do Školy OnLine
GDPR

Reference

Obsluha Školy OnLine je snadná a intuitivní, což kvitují všichni učitelé bez rozdílu věku.

Jana Chrtková
Soukromá střední škola podnikatelská - ALTMAN, s.r.o.

Zobrazit další...